Olej moringa pozyskiwany jest z nasion drzewa rosnącego na terenach Indii. Drzewo, z którego wytwarza się olejek, nie bez przyczyny nazywane jest drzewem życia, magicznym drzewem czy drzewem cudów. Jest ono w całości wykorzystywane do leczenia lub pielęgnacji. Liście, jak i owoce, kwiaty, korzenie, pędy, kora i orzechy „cudownego drzewa” są użyteczne i znajdują zastosowanie zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Drzewo moringa jest odporne na choroby i insekty, a znaczna część drzewa jest jadalna. Jej liście i owoce stanowią bombę witaminową i pomagają walczyć z niedoborem witamin i mikroelementów w rejonach świata dotkniętych głodem.
Wytłaczany z orzechów olej moringa znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest niezastąpiony zwłaszcza w pielęgnacji włosów i cery. Co zyskujemy dzięki stosowaniu oleju moringa?
- olejek nie jełczeje i można go bardzo długo przechowywać (jego trwałość siega kilku lat)
- regeneruje skórę twarzy i skórę głowy
- olej moringa świetnie oczyszcza skórę, pomaga pozbyć się toksyn i dzięki temu ułatwia wchłanianie dobrych pierwiastków
- olejek z nasion moringa pomaga pozbyć się łupieżu
- stosowany na skórę twarzy pomaga zwalczyć trądzik oraz blizny potrądzikowe
- olej moringa łagodzi podrażnienia skóry (może być stosowany po opalaniu)
- moringa pomoże również wszystkim, którzy zapuszczają włosy, ponieważ stymuluje wzrost pukli
- nawilży skórę suchą i złagodzi podrażnienia (dotyczy to nie tylko skóry twarzy i ciała, ale również wysuszonej skóry głowy)
- olej moringa oczyszcza pory skóry i rozświetla cerę, jednocześnie poprawiają jej koloryt
- normalizuje on wydzielanie sebum – zapobiegnie zatem nadprodukcji łoju na skórze głowy, dzięki czemu pukle przestaną się przetłuszczać, a zbyt wysuszona skóra głowy i włosy zyskają nawilżenie
- olejek moringa zawiera kwas tłuszczowy z grupy omega – 9: z tego względu najlepiej sprawdzi się w pielęgnacji włosów o średniej porowatości (takie włosy ma większość ludzi na świecie)
Ciekawostką niezwiązaną z kosmetyką jest to, że sproszkowane liście oleju moringa służą do odkażania wody. Jeden gram liści, dodany do około litra wody niszczy wszelkie występujące w niej bakterie, nawet zarazki e coli.